Przejdź do stopki

Trasa IV

Treść

TRASA IV długości 20km

 

Trasa rowerowa rozpoczyna się w Przyszowej (centrum). Biegnie przez osiedle Zagórów -> Stronie -> osiedle -> Wolica -> Łukowica -> osiedle Zawada -> osiedle Wądole (góra Łyżka) -> Przyszowa -> centrum.

 

Piękna widokowa trasa poprzez osiedle Zagórów, Wolica, góra Łyżka skąd rozciąga się piękna panorama Beskidu Wyspowego, Przechyby, Starego Sącza a także widok szczytów Tatr.

Trasa biegnie koło kościoła w Przyszowej, później koło gospodarstwa ekologicznego p. Bugajskich w Stroniu, jak również stadniny koników polskich w Stroniu u p. Leśniaka. Na szczycie góry Łyżka ruiny zamku obronnego.

Trasa biegnie po drogach gminnych i osiedlowych w większości asfaltowych i żwirowych. Długość trasy ok. 20km.

 

Poniższy wykres przedstawia przekrój Trasy Nr IV

 

.

Trasa IV rozpoczyna się w centrum Przyszowej. Warto tutaj zrobić zakupy na trasę ponieważ na pozostałym odcinku będzie tylko jeden sklep, a podjazdy są dosyć strome. Oczywiście zawsze można skorzystać z gościnności mieszkańców i podjechać do przydrożnego gospodarstwa gdzie z pewnością dostaniemy coś na regenerację sił.

Rozpoczynając w Przyszowej warto zwiedzić murowany neogotycki kościół parafialny wzniesiony w latach 1906-1909 na miejscu poprzedniego. Jego projektantem był Teodor Talowski, a ornamentalną i figuralną polichromię wnętrza kościoła wykonał w 1939r. Adam Miksz. W wyposażeniu kościoła można obejrzeć chrzcielnicę z 1614r.

Z centrum Przyszowej przejeżdżamy przez most na Słomce i mijając kościół jedziemy pod górę drogą w kierunku Długołęki. Wyjeżdżając na płaski odcinek drogi możemy obejrzeć panoramę na Bąkowiec, Pępówkę, Cisówkę. Po około 1,7km od początku trasy skręcamy w prawo przed znakiem oznaczającym koniec Przyszowej. Rozpoczynamy kolejny stromy podjazd długości 0,6 km. Po 200 metrach mijamy przydrożną kapliczkę. Po 600 metrowej wspinaczce warto zatrzymać się i obejrzeć piękne widoki na Kotlinę Sądecką, Górę Miejską w Limanowej, Tatry, i Przechybę. Kiedy już obejrzymy piękne krajobrazy wkoło rozpoczynamy zjazd w dół z Zagórowia do Stronia. Zjazd długości 1,6 km jest w środkowym odcinku bardzo stromy, kręty i w dodatku biegnie przez zagajnik, więc należy uważać na drzewa na zakrętach. Kończąc ten odcinek trasy dojeżdżamy do skrzyżowania pod Kaplicą w Stroniu gdzie skręcamy w prawo. Po przejechaniu 400 metrów mijamy gospodarstwo hodowlane koników polskich. Po kolejnych 400 metrach dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą powiatową i jedziemy prosto w kierunku Łukowicy. Po 100 metrach mijamy krzyż i rozpoczynamy 1,0 km bardzo stromy podjazd na Zawadę. Po wyjechaniu na szczyt łapiemy oddech i oglądamy krajobrazyJ. W dolinie przed nami Łukowica, za nami Stronie i Przyszowa. W oddali towarzyszące cały czas Tatry. Łagodnie jedziemy w dół po 300 metrach na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Jedziemy pod górę około 2,0 km podczas których napotkamy dwa łagodne zjazdy i trzy podjazdy ( podjazdy bardzo strome). Na koniec ostatniego podjazdu ostry zakręt w prawo i rozpoczynamy łagodny zjazd długości 1,2km, potem skręcamy w prawo i stromym i szybkim zjazdem w dół długości 2,5 km dojeżdżamy do Przyszowej do dworku Żuków-Skarszewskich będącego w XVI w. dworzyszczem obronnym. Obok dworku można zobaczyć ogromne kilkusetletnie dęby. Skręcamy w lewo i drogą powiatową po około 1,0 km wracamy do centrum Przyszowej. To koniec trasy, ale proponujemy jeszcze przejechać z Przyszowej przez Stronie do Świdnika gdzie znajduje się zabytkowy drewniany dwór alkierzowy pochodzący z XVIIw. który Państwo Twardowscy www.dworswidnik.pl  przywracają do dawnej świetności. Możemy tu przenocować, zjeść odpocząć. Warto przejechać te 6 km łagodnym zjazdem i obejrzeć ten piękny zabytek.

 

Zapraszamy na trasę IV