Przejdź do stopki

SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

Treść

Kościół pw. św Andrzeja Apostoła w Łukowicy

„Murowane twierdze romańskie oraz gotyckie kościoły i opactwa, pałace i dwory stanowią barwny zapis historycznej przeszłości Małopolski.

” Zachowały się tu także zabytki dawnej wsi polskiej, tej drewnianej, zharmonizowanej z krajobrazem. Bogactwo kultury i sztuki ludowej tej ziemi nie ma sobie równych na terenie Polski. Liczne zachowane kościoły i cerkwie zadziwiają nie tylko logiką konstrukcji ale i malowniczością form i gontowych faktur. W pejzaż architektoniczny małopolskiej wsi wpisały się także karczmy i spichlerze oraz małopolskie dworki, budowane z drewna „podług nieba i zwyczaju polskiego”. Prowincjonalne miasteczka prezentują czytelne do dziś dawne układy urbanistyczne, gdzie życie ich mieszkańców przebiegało pod podcieniami drewnianych małomiasteczkowych domów.

Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim, o długości 1500 km obejmuje 237 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Wszystkie obiekty na szlaku są oznakowane, a drogę do nich wskazuje ponad 600 drogowskazów. Do największych skarbów regionu należą kościoły w Sękowej, Binarowej, Lipnicy Murowanej i Dębnie Podhalańskim, które w 2003 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.Zapraszamy do wędrówki szlakiem, gdzie wśród zapachu starego drewna we wnętrzu kościoła, cerkwi czy dworu można odnaleźć ciszę oraz tchnienie dawnych wieków.” (źródło: www.wrotamalopolski.pl)

Na szlaku znajdują się dwa obiekty położone w naszej Gminie; Dwór w Świdniku oraz Drewniany Kościół Parafialny w Łukowicy.

Zdjęcia