Przejdź do stopki

Trasa III

Treść

TRASA III długości 20,5 km.
 
Trasa rowerowa rozpoczyna się w Przyszowem (centrum). Biegnie przez osiedle Wądole (gorę Łyżka) -> Roztoką -> Hyblówka -> osiedle Górki -> Berdyczów -> Przyszowa (centrum).
 
Trasa długości ok. 20 km. średnio trudna, piękna widokowo, wiodąca drogami bitumicznymi i żwirowymi łączącymi przysiółki i osiedla dookoła góry łyżka. Jadąc tą trasą możemy podziwiać panoramy na Kotlinę Sądecką, Przechybę, Limanowa i Ostrą
Poniższy rysunek przedstawia przekrój trasy:
Trasa III rozpoczyna się w centrum Przyszowej. Rozpoczynamy od łagodnego zjazdu drogą powiatową w kierunku Stronia długości 700 metrów. Po prawej stronie mijamy dworek Żuków-Skarszewskich i skręcamy w prawo. 100 metrów dalej jest skrzyżowanie na którym skręcamy w lewo i rozpoczynamy wspinaczkę na Wierchy pod Łyżkę dł. 1,6km gdzie na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Jedziemy 600 metrów gdzie możemy się zatrzymać i obejrzeć przydrożną kapliczkę („Kapliczka” w Galerii). Warto się zatrzymać ponieważ po 500 metrowym łagodnym odcinku rozpocznie się stromy  800 metrowy podjazd. Dojeżdżamy do skrzyżowania na którym skręcamy w prawo i po 300 metrach jesteśmy na przełęczy pomiędzy Pępówką i Łyżką w charakterystycznym miejscu przy kapliczce pod dwoma lipami. Jest to jedno z lepszych miejsc widokowych na terenie Gminy Łukowica. Kiedy już obejrzymy przepiękne krajobrazy i odpoczniemy troszkę możemy rozpocząć 1200 metrowy zjazd do Roztoki. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w prawo. Drogą powiatową Łukowica-Siekierczyna-Limanowa po 2,0 km dojeżdżamy na koniec Roztoki i przed znakiem „Siekierczyna” skręcamy w prawo. Jesteśmy na trasie, która doprowadzi nas na Berdychów.  Po 1,5 km łagodnym podjeździe mamy przed sobą blisko 3,0 km. zjazd, należy jednak jechać ostrożnie, ponieważ jest miejscami stromy i napotkamy kilka ostrych i ciasnych zakrętów. Po drodze mijamy Szkołę Podstawową w Berdychowiu oraz kolejna przydrożną kapliczkę („Kapliczka III” w Galerii). Na koniec zjazdu przejeżdżamy przez most na Słomce i skręcamy za nim w prawo w kierunku Przyszowej. Odcinkiem długości 3,2 km dojeżdżamy do centrum Przyszowej. Tutaj praktycznie jest koniec naszej trasy. Polecamy jednak jeszcze pojechać dalej z Przyszowej przez Stronie do Świdnika, gdzie znajduje się zabytkowy drewniany dwór alkierzowy pochodzący z XVIIw. który Państwo Twardowscy www.dworswidnik.pl przywracają do dawnej świetności. Możemy tu przenocować, zjeść odpocząć. Warto przejechać 6 km łagodnym zjazdem i obejrzeć ten piękny zabytek.
 
Jadąc Trasą III można zatrzymać się w u Państwa Celiny i Stanisława Hebda w Gospodarstwie Agroturystycznym „Jodełka” / www.jodelka.nrs.pl / . Łatwo tam dotrzeć. Kiedy skręcimy na początku trasy obok dworku w prawo zauważymy drogowskaz do „Jodełki”. Jedziemy trasą i po 800 metrach od drogowskazu na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Jedziemy około 1,0 km i jesteśmy na miejscu. Możemy tutaj skorzystać z wszelkich  dobrodziejstw agroturystyki i kolejnego dnia spokojnie kontynuować jazdę.
 
Zapraszamy na Trasę III