Przejdź do stopki

Trasa II

Treść

TRASA II długości 18,2 km
 
Trasa rowerowa rozpoczyna się w Łukowicy (centrum). Biegnie przez Roztokę-> osiedle Podrokicie-> Młyńczyska-> Jastrzębie-> Jadamwola-> osiedle Lasek-> Łukowica.
 
Trasa długości ok. 18,2 km, stosunkowo łatwa, w sam raz dla początkujących i starszych rowerzystów. Piękna widokowo – zwłaszcza na odcinku przełęczy między Roztoką i Młyńczyskami. Wiedzie w większości drogami powiatowymi, łączącymi Olszanę z Zalesiem i Świdnik z Siekierczyną.
 
Poniższy wykres prezentuje geometrię trasy.

Trasę rozpoczynamy w centrum Łukowicy. Przed wyjazdem możemy obejrzeć zabytkowy drewniany kościół z XVIIw. i odnowiony park podworski. Dodatkowo możemy skorzystać z wybudowanych w bieżącym 2006 roku boisk sportowych i kortu tenisowego.
Wyjeżdżamy z centrum drogą powiatową w kierunku Limanowej prze Roztokę i Siekierczynę. Przez 3km jedziemy wzdłuż Potoku Łukowica pomiędzy górami Skiełek i Pępówka mijając dwie przydrożne kapliczki. Odcinek ten łagodnie wznosi się w górę. Po około 3,3 km dojeżdżamy do Roztoki i rozpoczynamy odcinek górski. Skręcając w lewo zjeżdżamy z drogi powiatowej i wspinamy się wąską, krętą asfaltową drogą gminną w górę wzdłuż góry Skiełek prze osiedle Podrokicie w kierunku Młyńczysk. Wyjeżdżamy na Kopiec i zatrzymujemy się obok kolejnej kapliczki (5,3 km), aby złapać oddech po dosyć forsownym odcinku trasy od Roztoki dł. 2km. Teraz czeka nas stromy 700 metrowy zjazd w dół do przystanku autobusowego. Zanim jednak rozpoczniemy zjazd warto obejrzeć piękne panoramy na Modyń, Mogielicę, Skiełek, Okowaniec, Pępówkę.
 
Zjeżdżamy w dół i dojeżdżając do przystanku autobusowego skręcamy w lewo. Teraz czeka nas spokojny zjazd drogą powiatową do Jadamwoli przez Jastrzębie wzdłuż Potoku Jastrzębik. Po lewej stronie widzimy południowy stok Skiełku a po prawej północny góry Spleźnia, która w upalne dni będzie nas osłaniać na tym odcinku od prażącego słońca. Jadąc w dół dojeżdżamy do Jastrzębia gdzie obok SP (10,4 km) możemy zatrzymać się na małe zakupy w celu uzupełnienia płynów. Jedziemy dalej w dół do Jadamwoli mijając po prawej stronie boisko sportowe. Po 600 metrach od boiska skręcamy w lewo i jadąc po lekkim wzniesieniu drogą gminną kierujemy się w stronę Łukowicy. Mijamy Szkołę Podstawową w Jadamwoli i po 200 metrach skręcamy znów w lewo. Po 1500 metrach i łagodnym podjeździe dojeżdżamy do skrzyżowania gdzie roztacza się panorama na Skiełek i Pępówkę. Skręcamy w prawo i po 300 metrowym stromym zjeździe przejeżdżamy przez most na Potoku Łukowica i jedziemy prosto 700 metrów do skrzyżowania z drogą powiatową. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i jadąc prosto 1 km dojeżdżamy do centrum Łukowicy.