Przejdź do stopki

-> ODBLASKOWA SZKOŁA

Treść

We wrześniu 2019 roku Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Przyszowej przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”, organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Celem konkursu było wyposażenie jak największej liczby uczniów w elementy odblaskowe, zachęcanie do noszenia odblasków, a co za tym idzie – propagowanie bezpiecznego poruszania się po drodze wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W szkole w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”, organizowane były liczne działania m.in. muzyczne (nauka piosenek o tematyce związanej z ruchem drogowym), plastyczne (konkurs dla klas młodszych „Noś odblaski, bądź bezpieczny”, odblaskowe zakładki do książki, malowanie znaków drogowych, wykonanie Pana Stopa), test wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym w klasach starszych, akcje bezpiecznego poruszania się po drodze ( spacery w kamizelkach odblaskowych, odblaskowy marsz z transparentem, demonstracja prawidłowego przechodzenia przez pasy, odblaskowe wycieczki i spacery). Na korytarzu oraz w klasach pojawiły się gazetki ścienne promujące bezpieczeństwo na drodze. Również w sporcie gościły odblaski min. w meczu piłki nożnej oraz w podchodach leśnych.  Akcja Odblaskowa Szkoła skierowana była również do seniorów, których bezpieczeństwo na drodze jest równie ważne. Dzieci zabierały opaski odblaskowe do domu a tam przekazywały je dziadkom. Kolejną akcję przeprowadzono podczas wycieczki szkolnej na basen w Limanowej, gdzie napotkanym seniorom również wręczali opaski odblaskowe.

Finał akcji „Odblaskowa Szkoła” zakończył się happeningiem Szkole Podstawowej nr 2, który polegał m.in. innymi na wykonaniu przez każdą klasę odblaskowych kanapek. W tym dniu w szkole zagościli Panowie policjanci, szanowne grono seniorów oraz odblaskowi uczniowie. Podczas wspólnej zabawy, przeprowadzono pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze, odblaskowy pokaz mody, degustacje odblaskowych kanapek, wręczenie nagród przez policjantów dla zwycięzców przeprowadzonych wcześniej konkursów. Zaproszeni seniorzy, również otrzymali opaski odblaskowe, oraz oceniali kulinarne popisy uczniów. Ostatnim punktem programu był pokaz radiowozu policyjnego. Wszyscy chętni uczniowie mogli wsiąść do samochodu i założyć policyjną czapkę.

Zakończenie konkursu „Odblaskowa szkoła” nie oznacza zakończenia działań na rzecz bezpieczeństwa. Tegoroczna edycja konkursu pokazała całkiem nowe pomysły, pomogła utrwalić prawidłowe zachowania i wytworzyć pewne nawyki bezpieczeństwa, które trzeba kontynuować. Pamiętajmy jednak, że pomimo najjaśniejszych odblasków, pieszy to najbardziej narażony na niebezpieczeństwo uczestnik w ruchu drogowy.

 

Zdjęcia