Urząd Gminy Łukowica
  • kwiaty
  • Tęcza
  • wielkanoc2
  • 1 MAJ
Poniedziałek, 3 czerwca 2019

-> ERASMUS + W GMINIE ŁUKOWICA

Języka angielskiego można się uczyć na wiele sposobów ! 

W Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Świdniku od września 2018 roku realizowany jest projekt w ramach międzynarodowego programu Erasmus+ we współpracy ze szkołami partnerskimi z Czech (Dvur Kralove nad Labem) oraz z Portugalii ( Santa Maria da Feira). Szkoła w Świdniku otrzymała dofinansowanie z UE na działania związane z projektem pt: ‘ Dziedzictwo kulturowe i historyczne poprzez sztukę’. W ramach projektu zaplanowane są wyjazdy uczniów i nauczycieli do szkół partnerskich, wyjazdy do galerii sztuki na wystawy malarstwa i fotografii, organizację wystaw związanych z projektem, warsztatów artystycznych (zarówno rysunku, jak i fotografii). Główny koordynatorem projektu w szkole jest Pani Agnieszka Stefanowicz, nauczyciel historii z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu projektów wymiany międzynarodowej. Opiekę nad zadaniami artystycznymi sprawuje zaś Pan Marek Sewielski, nauczyciel wychowania fizycznego, wielki pasjonat sztuki i artysta.

Ostatni tydzień maja upłynął w świdnickiej podstawówce pod znakiem niezwykłej wizyty. Szkołę odwiedziło bowiem 17 uczniów i 12 nauczycieli z Czech i Portugalii. Było to także niezwykłe doświadczenie dla uczniów. Szczególnie dla tych, którzy gościli dzieci z poszczególnych krajów. Okazało się, że uczniowie bardzo szybko nawiązali kontakt z gośćmi. Po dwóch dniach mieli wrażenie, że znają się od dawna.

W ramach pobytu gości w Polsce, zaplanowano m. in. 3 wycieczki (do Krakowa, do Zakopanego i do Wieliczki), a także zajęcia integracyjne w szkole, uczestnictwo w lekcjach, warsztaty artystyczne oraz prezentację Gminy Łukowica, na którą zaprosił Wójt Bogdan Łuczkowski. Niecodziennym momentem było spotkanie wszystkich uczestników projektu w  świdnickim dworze, bardzo ważnym zabytku naszej gminy, a równocześnie sercu wsi. W czasie tego wieczoru uczniowie klasy VII i VIII ze szkoły w Świdniku wystąpili z inscenizacją opartą na „Panu Tadeuszu”, w której pokazali najciekawsze sceny z utworu Mickiewicza. Całość występu dopełnił polonez odtańczony przez młodych aktorów. Atmosfera tego niezwykłego miejsca pozwoliła wszystkim zebranym przenieść się do XIX – wiecznego Soplicowa.

Wiele miłych wrażeń dostarczył wszystkim zebranym występ uczniów klas II i III, należących do zespołu regionalnego „Świdnicoki”. Dzieci wystąpiły ze śpiewem i tańcem regionalnym. Kapela, która im przygrywała oraz charakterystyczne stroje, bardzo podobały się zagranicznym gościom. Największym przeżyciem było jednak dla wszystkich wspólne odtańczenie „chodzonego”, czyli tańca ludowego, z którego wywodzi się polonez. Polacy wraz ze swoimi partnerami z Erasmusa stworzyli piękny korowód, który pląsał po salach zabytkowego dworu. Wszyscy byli zachwyceni gościnnością i wysokim poziomem programu artystycznego.

 

 

 

Galeria