Urząd Gminy Łukowica
  • kwiaty
  • Tęcza
  • wielkanoc2
  • 1 MAJ
Niedziela, 16 września 2018

-> OWOCOBRANIE 2018

Już po raz 20 odbyło się Powiatowe Święto Owocobrania w Łukowicy. Impreza organizowana jest, by podziękować sadownikom za ich trud wkładany w pielęgnowanie i rozwijanie sadów w gminie i regionie limanowskim. W tym roku nie zabrakło atrakcji. Tegoroczne XX Powiatowe Święto Owocobrania w Łukowicy rozpoczęło się przemarszem korowodu dożynkowego, orkiestr dętych i mieszkańców gminy. Kosze pełne owoców i płodów rolnych z tegorocznych zbiorów przygotowały wszystkie sołectwa gminy: Młyńczyska, Jastrzębie, Jadamwola, Roztoka, Łukowica, Świdnik, Owieczki, Stronia, Przyszowa, Berdychów. Przemarsz korowodu - od Ośrodka Kultury do kościoła parafialnego odbył się przy dźwiękach orkiestry dętej „Echo Gminy Łukowica” pod kierunkiem kapelmistrza Stanisława Platy, zespołu regionalnego „Przyszowianie” oraz zespołu „Dolina Słomki” ze Stronia.

Mszę świętą w podzięce za miniony sezon zbiorów oraz w intencji sadowników i rolników gminy i powiatu limanowskiego celebrowali proboszczowie parafii z Łukowicy ks. prałat, dziekan dekanatu Łącko Wiesław Majca, proboszcz z Przyszowej Jan Gajda oraz proboszcz parafii Czarny Potok Krzysztof Klimczak. Dodatkowo mszy świętej przewodniczył ks. infułat dr Władysław Kostrzewa. Podczas uroczystości nastąpiło poświęcenie chleba i koszy owocowych.

Po mszy świętej korowód przemaszerszował na plac przy Ośrodku Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wójt Gminy Łukowica powitał zaproszonych gości oraz mieszkańców gminy i powiatu limanowskiego, a delegacje poszczególnych wsi gminy Łukowica wręczyli kosze owocowe gospodarzom gminy, powiatu i województwa.

Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości nastąpił czas na degustację potraw regionalnych. O to, aby uczestnicy Święta Owocobrania nie byli głodni, zadbały gospodynie kół wiejskich gminy Łukowica, grupa gospodarstw agroturystycznych oraz koło łowieckie z Łukowicy, przygotowując stoiska ze smakowitymi potrawami. Na uczestników imprezy czekał ponadto kiermasz dorodnych owoców, warzyw i innych płodów rolnych. Można było zaopatrzyć się także w sadzonki krzewów i kwiatów oraz pyszny miód wprost z pasieki. Aby w tym czasie dzieci się nie nudziły, przygotowano dla nich atrakcyjny plac zabaw. Jednak zarówno dorośli, jak i najmłodsi uczestnicy imprezy z zainteresowaniem obejrzeli pokaz ratownictwa w wykonaniu druhów z OSP w Łukowicy.

Część artystyczną Święta Owocobrania rozpoczęły gminne zespoły regionalne. Można było wysłuchać wspólnego koncertu orkiestr dętych, zespołu „Przyszowianie” i „Doliny Słomki” ze Stronia. Wystąpiła grupa śpiewacza z Przyszowej, grupa tańca nowoczesnego i grupa wokalna z GOK Łukowica oraz zespół młodzieżowy z Łukowicy. Wystąpili ponadto zespół „Podegrodzcy chłopcy” i zespół „Ciupaga”.

Impreza zakończyła się tańcami z zespołem muzycznym oraz pokazem sztucznych ogni.

Gmina Łukowica słynie z obfitości sadów jabłoniowych i śliwowych, dlatego dla limanowskiego sadownictwa i rodzin pracujących w sadach, Święto Owocobrania to swoiste dożynki sadownicze. To podziękowanie sadownikom za ich trud wkładany od pokoleń w pielęgnowanie i rozwijanie sadów w gminie i regionie limanowskim.

Głównym organizatorem Święta Owocobrania był Gminny Ośrodek Kultury w Łukowicy, Wójt Gminy Łukowica oraz Starosta Powiatu Limanowskiego.

źródło: www.gazetakrakowska.pl

fot. UG Łukowica

Galeria