Urząd Gminy Łukowica
  • kwiaty
  • Tęcza
  • wielkanoc2
  • 1 MAJ
Poniedziałek, 8 września 2014

Przyszowa

Przyszowa

Dwór Przyszowski
Wzniesiony około 1580 roku. przez ród Wierzbiętów, mieścił do niedawna szkołę podstawową (ryc.1).
Pomimo licznych przebudów tego obiektu odnaleźć tu można ślady dawnego obronnego dworzyszcza - jeszcze u schyłku XIX w. stała tu piętrowa baszta, wzniesiona w 1600 r, z otworami strzelniczymi, wykorzystywana jako... spichlerz. W otoczeniu piękna grupa starodrzewu - resztki dawnego parku dworskiego.
Poniżej budynek nowej szkoły podstawowej oddany do użytku w4 1998 roku, w którym od 1999 roku mieści się również Gimnazjum(ryc.2).

Położenie
Przyszowa to rozległa wieś położona w dolinie rzeki Słomki. Przysiółki i osiedla malowniczo porozrzucane są po stokach Łyżki(807m), Pępówki(777m) i Piekła(660m). Możliwość odbywania zdrowotnych wycieczek i spacerów oraz kąpieli rzecznych.

Historia
Pierwsze wzmianki są już w roku 1326 kiedy to powstała parafia w Przyszowej. Pierwszymi historycznymi właścicielami Przyszowej byli Wierzbiętowie . W XVII w właścicielami części Przyszowej był rycerski ród Dunin - Wąsowiczów który szczególnie wsławił Krzysztof oficer Stefana Czarnieckiego.

Kościół w Przyszowej pod wezwaniem św. Mikołaja - biskupa został zbudowany w latach 1901 - 1906 w miejsce poprzedniego, drewnianego kościoła z 1812 r według projektu architekta Teodora Talowskiego
- neogotycki został zbudowany z kamienia i cegły, pierwotnie kryty dachówką a obecnie blachą.
- wzniesiony na planie krzyża, jednonawowy z kaplicami o charakterze transeptu. Wnętrze nakryte sklepieniami neogotyckimi. Bogaty detal architektoniczny, kamieniarski i neogotycki
W fasadzie frontowej- okno z ozdobną rozetą, nad nim kamienny posąg Chrystusa Ukrzyżowanego.
Polichromia wnętrza, ornamentalna i figuralna, malowana w 1939r przez Adama Miksza.
W wyposażeniu - 5 ołtarzy z różnych okresów:
- główny 1953-1955, neogotycki, projektowany przez Czesława Denczowskiego; w nim obraz Ukrzyżowania; barokowy z XVIII w. pochodzący ze starego kościoła
- dwa ołtarze boczne ,neogotyckie, wykonane w ok. 1907 r przez Wojciecha Samka. W jednym z nich znajduje się obraz Maryi z Dzieciątkiem przeniesiony ze starego kościoła, czczony od wieków przez parafian, Jako Cudowny obraz Matki Bożej "Wspomożenia Wiernych" oraz obraz Cudowny Przemienienia Pańskiego. Ambona późnobarokowa z XVIIw, Chrzcielnica kamienna , wczesnobarokowa z 1617r , z kartuszami na których są herby: Strzemię i Ostroga oraz inicjały fundatora Z.K.i M.W.